Darmowa Wirtualna Maszyna dla Programisty Java

Jak w szybki sposób rozpocząć przygodę w świecie Javy. Bez zbędnej konfiguracji środowiska od razu przechodzimy do tego, co najlepsze: praktyki!

Darmowa Wirtualna Maszyna dla Programisty Java

Czym jest Wirtualna Maszyna i po co Ci VMware?

Do szybkiego uruchomienia gotowego środowiska dla Programisty Java będą potrzebne Ci tylko dwie rzeczy:

 1. VMware Workstation Player 16.2.2 (wymagania systemowe są dostępne tutaj w sekcji Tech Specs)
 2. Darmowa Wirtualna Maszyna dla Programisty Java 22.02.1
UWAGA!
Wirtualna Maszyna jest kompatybilna z VMware Workstation Player w wersji 16.2.2. Uruchomienie Wirtualnej Maszyny na innej wersji VMware nie gwarantuje jej poprawnego działania.

VMware Workstation Player to popularne narzędzie umożliwiające uruchomienie Wirtualnej Maszyny. Programista Java często korzysta z tego typu narzędzia w pracy. Jeżeli są to Twoje początki z programowaniem, warto je poznać już teraz.

Wirtualna Maszyna (ang. Virtual Machine, w skrócie VM) umożliwia uruchomienie różnych systemów operacyjnych (w tym przypadku Ubuntu) na systemie operacyjnym, na którym obecnie pracujesz. VM została przygotowana na potrzeby bloga Javowiec.pl. Dzięki niej będziesz mógł w szybki sposób przećwiczyć zagadnienia, które tu poruszam. Posiada ona wszystkie niezbędne technologie i narzędzia, abyś nie musiał bawić się w żmudną konfigurację środowiska. Ściągając i uruchamiając ją możesz od razu rozpocząć swoją przygodę w świecie Javy 😉

Otwieranie Wirtualnej Maszyny

Ściągnij przygotowaną Wirtualną Maszynę i rozpakuj ją przy pomocy np. programu 7-zip. Potrzebujesz minimum 60GB wolnego miejsca lub więcej, gdyż do takich rozmiarów Wirtualka może urosnąć w trakcie korzystania z niej. Jednak spokojnie, nie stanie się to od razu, a raczej w dłuższym odstępie czasu. Zainstaluj VMware Workstation Player. Podczas instalacji zaznacz Enhanced Keyboard Driver by mieć lepsze doświadczenia z używania klawiatury na Wirtualce. Uruchom VMware Workstation Player i otwórz plik javowiec-vm.vmx (znajduje się w folderze z rozpakowaną Wirtualką) skrótem CTRL + O, lub wybierając odpowiednią opcję w oknie programu:

Otwieranie Wirtualnej Maszyny w programie VMware Workstation Player

Dodawanie współdzielonego folderu

Współdzielony folder to taki folder, którego zawartość jest dostępna zarówno na Wirtualnej Maszynie jak i hoście (komputerze, na którym Wirtualka jest uruchomiona). Aby ustawić taki współdzielony folder, wystarczy że klikniesz prawym przyciskiem myszy na Wirtualce w oknie VMware Workstation Player, wybierzesz opcję Settings i w Options przejdziesz do opcji Shared Folders. Uwaga, VM musi być wcześniej wyłączona by móc przeprowadzić kolejne kroki. W okienku Shared Folders włącz współdzielenie folderów wybierając opcję Always enabled.

Opcja dodawania folderu współdzielonego między Wirtualną Maszyną a hostem

Następnie przyciskiem Add dodaj współdzielony folder. Host path to ścieżka na hoście, zaś Name to nazwa folderu na Wirtualnej Maszynie. Współdzielony folder na Wirtualnej Maszynie możesz znaleźć pod ścieżką /mnt/hgfs/nazwa-współdzielonego-folderu.

Okno dodawania współdzielonego folderu: Host path to ścieżka na hoście, zaś Name to nazwa folderu na Wirtualnej Maszynie

Pierwsze uruchomienie Wirtualnej Maszyny

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie Wirtualnej Maszyny. Zrób to zielonym przyciskiem Power on. Jeżeli okno wewnątrz Wirtualki nie zapełnia całej wolnej przestrzeni, zmaksymalizuj okno jeszcze raz lub wejdź w tryb pełnoekranowy przyciskiem Enter full screen mode:

Uruchomienie Wirtualnej Maszyny w programie VMware Workstation Player

Jeżeli po uruchomieniu Wirtualki pojawi się komunikat z pytaniem: czy jest ona kopią, koniecznie zaznacz opcję I Copied It:

Okienko z zapytaniem, czy Wirtualna Maszyna jest kopią

Co ważne nie musisz wyłączać Wirtualki całkowicie, jeżeli chcesz zakończyć pracę. Możesz ją zawiesić (zapisać aktualny stan) poprzez kliknięcie w X zamykający okno Wirtualki i wybranie opcji Suspend. Dzięki temu przy ponowym uruchomieniu Wirtualnej Maszyny, jej stan sprzed wyłączenia zostanie przywrócony (oznacza to, że np. okna programów, które były otwarte wcześniej, dalej będą otwarte). Jest to niewątpliwie jeden z atutów Wirtualnych Maszyn, gdyż w szybki sposób można kontynuować wcześniej przerwaną pracę.

Zawieszanie stanu Wirtualnej Maszyny w programie VMware Workstation Player

Przydatne informacje

System Ubuntu obecny na Wirtualnej Maszynie jest w języku polskim. Czemu w języku polskim? Aby osobom początkującym było łatwiej się odnaleźć. Osoby bardziej zaawansowane mogą sobie dostosować Wirtualkę wg własnych potrzeb, w tym zmienić język na angielski w ustawieniach systemu. Jednak ważna zasada: kod piszemy po angielsku i tu nie ma taryfy ulgowej 🙃

W Wirtualnej Maszynie domyślnym użytkownikiem jest javowiec, który posiada następujące dane logowania:

 • Login: javowiec
 • Hasło: password

Dobrze jest mieć minimum 4GB RAMu (najlepiej 8GB) przeznaczonych dla Wirtualnej Maszyny, aby wszystko działało płynnie.

Ustawienia pamięci RAM i procesora powinieneś dostosować do swojego komputera

Pierwsze kroki

Pierwsze kroki jakie możesz wykonać tuż po uruchomieniu Wirtualnej Maszyny opisałem w tym poście:

Pierwsze Kroki z darmową Wirtualną Maszyną
Przegląd darmowej Wirtualnej Maszyny dla Programisty Java. Zapoznanie z narzędziami developerskimi, które są na niej zainstalowane oraz “Hello World”

Najnowsza wersja

Wirtualna Maszyna będzie regularnie aktualizowana o najnowsze dostępne wersje narzędzi przydatnych Programiście Java.

Format wersjonowania jest następujący: yy.MM.i, gdzie yy to rok, MM to miesiąc, zaś i to liczba inkrementująca (jeżeli w tym samym miesiącu zostanie udostępniona nowsza wersja Wirtualnej Maszyny, to liczba ta się zwiększy o jeden).

Pełną historię zmian (ang. Changelog) można znaleźć na GitHubie:

Releases · JavowiecPL/darmowa-wirtualna-maszyna-dla-programisty-java
Darmowa Wirtualna Maszyna dla Programisty Java... czyli jak w szybki sposób rozpocząć przygodę w świecie Javy. Bez zbędnej konfiguracji środowiska od razu przechodzimy do tego, co najlepsze: prakty...

v22.02.1

 • Docker: 20.10.12
 • Docker Compose: 2.2.3
 • Ctop: 0.7.6
 • Minikube: 1.25.0
 • Kubectl: 1.23.2
 • K9s: 0.25.18
 • Kafka: 3.0.0
 • Zookeeper: 3.6.3
 • Git: 2.34.1
 • Git LFS: 3.0.2
 • IntelliJ IDEA Community: 2021.3.1
 • Java (Oracle): 17.0.1
 • Maven: 3.8.4
 • Postman: 9.9.3
 • SdkMan: 5.13.1
 • Spring CLI: 2.6.3
 • Tomcat: 10.0.14
 • Ubuntu: 20.04.3

Liczba komentarzy:

Zaloguj się lub dołącz do społeczności Javowców, aby móc uczestniczyć w dyskusji 🙂